פרופ' וויליאם אנתוני ז"ל דברים של פרופ' מקס לכמן לאחר מותו

  ״אנשים עם מוגבלויות פסיכיאטריות הם קודם כל אנשים״

(פרופ' ביל אנתוני, Shadow Voices Finding Hope in Mental Illness, 2005)

חברים וידידים של יספר"א - האגודה הישראלית לשיקום פסיכיאטרי בישראל,

ב-15 ליולי 2020 , נודע לנו שפרופ' ביל אנתוני נפטר בגיל 77 אחרי מאבק ממושך במחלה. חשבנו לפרסם כמה מילים על תרומתו החשובה לפיתוח גישת ההחלמה וחשיבותו בפיתוח של השיקום הפסיכיאטרי בקונטקסט חזון ההחלמה.

כאות הוקרה אנחנו מצרפים כאן סיכום בעברית של מאמרו ״החלמה ממחלת נפש: החזון של מערכת שירותי בריאות הנפש בשנות ה-90״. מאמר חשוב שהתפרסם לפני כמעט 30 שנה ונשאר רלוונטי עד היום להבנת תרומת גישת ההחלמה לאורך השנים.

פרופ' אנתוני היה פסיכולוג החל בשנות ה-70, שעבד במערך המקצועי לטיפול בחיילים ("Veterans״) שנפגעו במלחמה. הוא יצא נגד האפליה של המערכת את אותם חיילים בקבלת טיפול ותמיכה נפשית לעומת אלה שהיו זקוקים לטיפול רפואי פיזי. אי הצדק וחוסר השוויון להם זכו אנשים המתמודדים עם מצוקות נפשיות היו מרכזיים בחשיבותם במהלך פעילותו לאורך השנים.

פרופ' אנתוני התחבר לרעיונות התנועה הצרכנית בבריאות הנפש בארצות הברית שהתגבשה בתקופת האל מיסוד ויחדיו החלו לבטא עמדות וידע חדשני בקרב אנשי המקצוע בתקופה זו. פרופ' אנתוני כמו גם אנשי מקצוע אחרים אימץ את הגישה החדשה המבליטה את מרכזיותו של האדם בהתמודדות עם המחלה וכן את הצורך שלו להיות אקטיבי ומוביל את תהליך החלמתו תוך הגדרה עצמית ושליטה. הרעיון המרכזי היה ונשאר העובדה שניתן להחלים מהמחלות הפסיכיאטריות הקשות ביותר ולייצר תהליך נוטע תקווה שמאפשר לאנשים עם מוגבלויות לשאוף לחיים משמעותיים בחברה למרות היותם מוגדרים כסובלים ממחלה פסיכיאטרית.

ב-1979 פרופ' אנתוני הקים וייסד את ״המרכז לשיקום פסיכיאטרי״ באוניברסיטת בוסטון שם עסק בפיתוח ידע חדש לאור גישת ההחלמה, פיתוח מנהיגות אקדמאית והכשרות סביב מודלים והתערבויות חדשות בעולם השיקום הפסיכיאטרי.

המרכז מהווה היום אבן שואבת ומקום מרכזי לפיתוח מקצועי בתחום השיקום הפסיכיאטרי. במרכז פיתחו את מערך ההכשרה המקומי (ארצות הברית) וכן גם העולמי. במסגרת מהלך הפיתוח התמקד המאמץ בתרגום העמדות החדשניות וההומניסטיות למיומנויות מקצועיות, על מנת להפוך את החזון למציאות. עם השנים ובהנהגתו של פרופ' אנתוני המרכז הפך גם למרכז מחקרי שסיפק מודלים והתערבויות ייחודיות לתמיכה וחיזוק תהליכי ההחלמה של המתמודדים..

הפעילות של פרופ' אנתוני וחבריו במרכז לשיקום פסיכיאטרי בבוסטון, גישת ההחלמה והכלים אותם יצרו השפיעו רבות על מובילי חוק שיקום נכי נפש בישראל בשנות ה-90. חזון ההחלמה אומץ, המאמרים והספרים שפורסמו נלמדו כאן והיוו בסיס לפיתוח מקצועי והכשרת הדור הראשון של אנשי השיקום הפסיכיאטרי.


יספר"א רואה עצמה נאמנה לעקרונות השיקום וההחלמה שבהם התמקד המרכז בבוסטון בהובלת פרופ' אנתוני. החל מכנס ההקמה של הארגון ב- 2009 ועד היום פרופ' מריאן פרקש, שעבדה עם הצוות בבוסטון יחד עם פרופ' אנתוני הוזמנה לישראל על מנת לתת הרצאות במספר כנסים, להעביר קורסים אקדמיים, לתת ייעוץ לצוותי שיקום בשטח, ללמד ולהטמי  התערבויות כגון "מוכנות לשיקום" ועוד פעילויות אשר ניתן ללמוד עליהן בהרחבה באתר יספר"א. כל אלה עזרו לבסס את הגישה והיכולת המקצועית של מי שלקח חלק בפעילויות. לפני מספר שנים בדקנו אפשרות להזמין את פרופ' אנתוני לישראל אך לצערנו בגלל מאבקו במחלה הוא  נאלץ לדחות הבקשה למרות שהביע רצון להכיר את העשייה שלנו.

לשמחתי התאפשר לי לשמוע את פרופסור ביל אנתוני בהרצאות שנתן בכנסים וגם זכיתי למפגשים יותר אישיים שבהם התעניין בדוקטורט שלי על ההחלמה וגם במצב בארץ (בתחום בשיקום הפסיכיאטרי). באחד הכנסים הצגתי בסדנא את פיתוח סל השיקום (בזמן שעבדתי במשרד הבריאות כחלק מהמטה של השיקום הפסיכיאטרי). הסדנא נמשכה 90 דקות ואני זוכר אותו יושב מולי ומקשיב קשב רב לכל מילה באנגלית שהוצאתי בקושי רב מפי. לבסוף ניגש ושוחחנו מספר דקות כאשר הוא עודד אותי ואותנו בעבודה החשובה שאנחנו עושים. ההתרגשות היתה בשיאה ...

פרופ' ביל אנתוני הוא אישיות חשובה ומרכזית בתנועת ההחלמה והתפתחות השיקום הפסיכיאטרי. אני לשמחתי זכיתי להכיר אותו אישית אך גם מי שלא הכיר את האיש באופן אישי ראוי שיזכור וילמד את תרומתו המכריעה לשינוי המהותי ביחס של החברה כלפי מתמודדי נפש בעולם וגם בארץ.

פרופסור מקס לכמן

לחצו כאן לקריאת סיכום מאמר מרכזי של פרופ' אנתוני

קרא עוד

תמונות

תגובות

(0 תגובות, 0 דיונים)
הוספת תגובה

שדה חובה

חברות אישית

החברות בקהילה מעניקה לך אפשרות להיות פעיל בתוכה ולהיות חלק מהובלת תהליכים במדיניות, בפרקטיקה ובמחקר למען חיזוק התחום כולו.

להרשמה
חברות ארגונית

חברות ארגונית נועדה לחזק את הקשר בין הארגונים ועובדיהם לבין יספר"א ופעילותה למען פעולה משותפת לקידום התחום.
 

לתרום
הצטרף/י ליספר"א