שת"פ של יספר"א עם ביה"ס הארצי לשילוב,שיקום והחלמה ואוניברסיטת ת"א
12.02.2014

סיקור המפגש(מתוך עלון יספר"א)- ד"ר נעמי הדס לידור MSc.OT, ראש תכנית ההתמחות בשיקום בבריאות הנפש בחוג לריפוי בעיסוק, אוני. תל אביב. מנהלת בית הספר הארצי לשיקום, שלוב והחלמה בקריה האקדמית אונו                                        

נגה זיו מרב"ע, מרכזת תחום בריאות הנפש החוג לריפוי בעיסוק אוניברסיטת תל אביב                                                

החוג לריפוי בעסוק והתכנית הייעודית לשיקום בבריאות הנפש במסגרת לימודי התואר השני, בסיוע קרן לזלו נ. טאובר, בשיתוף עם בית הספר הארצי לשיקום, שילוב והחלמה בבריאות הנפש בקריה האקדמית אונו ויספר"א, האגודה הישראלית לשיקום פסיכיאטרי, שמחו לארח בפברואר השנה את גב' כרמן דה לה הראס מצ'ילה, מומחית ב"מודל העיסוק האנושי" שנתנה קורס בנושא שמיועד היה למרפאות בעיסוק בתחומי העיסוק השונים ויום סדנה לצרכנים, בני משפחה ואנשי מקצועות השיקום שהתמקד במוטיבציה לעשייה, עיסוקים משמעותיים, אחריות ותקווה כמפתח לתכניות התערבות.

הקורס התקיים בחוג לריפוי בעיסוק באוניברסיטת תל אביב, מרכזת הקורס היתה: נגה זיו. הקורס יועד לסטודנטיות תואר שני הלומדות במסלול וכן היה פתוח למרפאות בעיסוק מתחומי הטיפול השונים.
הקורס היה בן 3 ימים, אינטנסיבי ביותר, עשיר בתכנים ובחוויות אישיות ומקצועיות. המרצה  שילבה את הידע הרב והעמוק שלה בתיאוריות ומודלים, ובעיקר ב"מודל העיסוק האנושי" וכן חלקה מניסיונה האישי והקליני העשיר והפרויקטים הרבים שיזמה, קידמה ופיתחה במשך שנים ברחבי העולם.
כרמן גלוריה הרחיבה את הידע באשר למודל העיסוק האנושי שהוא מודל קונספטואלי ופרקטי המסביר  מהי זהות עיסוקית, יכולת עיסוקית והסתגלות ואת הדינאמיקה המתקיימת ביניהם. הדגישה את נושא המוטיבציה לעשיה (תת מערכת הרציה), דפוסי ביצוע (תת מערכת ההרגלים) ויכולות עשייה (תת מערכת הביצוע) ואת האינטראקציה המתמדת שלהם עם סביבות שונות ומגוונות. אינטראקציה אשר מובילה להיווצרות ביצוע והשתתפות בעיסוקי היומיום.
במהלך הקורס שהתקיים כסדנא אינטראקטיבית בו כל המשתתפות לקחו חלק פעיל תורגלה חשיבה תרפויטית עם MOHO. המשתתפות למדו לזהות  מטרות ולהבין את המשמעות ואת הדינמיקה של ההסתגלות העיסוקית בתהליך ההחלמה. נלמדו תהליכי אבחון והתערבות והשפעתם על יעילות והתייעלות בתפקידי המרפא בעיסוק. כן נחשפו לתכנים ופרוצדורות של תהליך  ה  Remotivation Process אותו פיתחה גב' כרמן גלוריה דה לה הראס וכן את שאלון הרציה Volitional Questionnaire וראיון הOPHI-2.
הקורס נערך באוירה נעימה ובטוחה, בזכות אישיותה המיוחדת של כרמן השופעת חום ואהבה על סובביה. היא הלהיבה את המשתתפות, הדגימה בעצמה חשיבה מקצועית ומדוייקת וכל זאת בגישה הומניסטית, מלאת כבוד וצניעות, קבלת האדם באשר הוא, צרכן, לקוח, מטופל,חולה.
במשובי הסטודנטיות בסוף הקורס ציינו המשתתפות כי בנוסף לידע המקצועי העשיר והעמוק שרכשו במהלך הקורס, חשו תחושת העצמה ואף סוג של השראה.
ביום הסדנא שהתקיים לצרכנים, בני משפחה ואנשי מקצועות השיקום השונים התמקדה  כרמן במושגי המוטיבציה והרצייה, עיסוקים משמעותיים, אחריות ותקווה כמפתח לתכניות התערבות מוכוונות החלמה.
בסדנא שולב שיח אינטראקטיבי של אנשים ומשפחותיהם על תהליך ההחלמה, על  מוטיבציה לעשיה, על בחירה והתאמת עיסוקים משמעותיים וכיצד אלה מקדמים ,מעוררים ומצמיחים לקראת בניית חיים מספקים ונרטיבים עיסוקיים מיטיבים. נידונו דרכים לפיתוח תכניות מבוססות על היבטים אלה והשפעתם על החיים העיסוקיים האישיים של אנשים המגלים עניין ורצון ועל הקבוצה החברתית אליה הם משתייכים.
המצגות, הסרטונים, הסיפורים והדוגמאות שהביאה האירו והדגישו תהליכי התערבות חדשניים ממוקדי לקוח אשר זכו להצלחה בנושא זה מסביב לעולם.

כרמן דה לה הראס
כרמן דה לה הראס
הצטרף/י ליספר"א