שילוב קהילתי
28.10.2013

סיקור הכנס- מרים גולדברג דוקטורנטית לעבודה סוציאלית אוניברסיטת בר אילן

השנה אירח את הכנס בית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטת בר אילן, כאשר האורח המרכזי של היה פרופ' מרק זלצר אשר מכהן כיו"ר ומייסד המחלקה למדעי השיקום באוניברסיטת טמפל שבפילדלפיה. פרופ' זלצר פתח את הרצאתו בכך שבקש מהקהל לספר לעצמנו סיפור על אדם עם סכיזופרניה. בכך ניסה פרופ' זלצר להמחיש שבעצם אנחנו מתבוננים בשני אופנים עיקריים על אנשים עם הפרעה פסיכיאטרית: או כאדם או כמחלה. בעצם, על פי פרופ' זלצר עם השנים נמצאים יותר ויותר אנשים עם הפרעה פסיכיאטרית בתוך הקהילה אבל הם עדיין לא חלק מהקהילה. המסר העיקרי של פרופ' זלצר היה שעלינו לקדם עבור אנשים עם הפרעה פסיכיאטרית הזדמנויות לשילוב קהילתי, דבר אשר יגביר את רווחתם הנפשית ויקדם את תהליך ההחלמה שלהם.
לאחר הפסקה קצרצרה התפזרנו לסדנאות אשר חיברו בין הדברים שעסק בהם פרופ' זלצר לעבודה היומיומית שלנו כאנשי מקצוע באקדמיה ובשטח. הסדנה הראשונה הייתה של פרופ' זלצר עצמו שהרחיבה ומיקדה על הדברים אשר דיבר עליהם במליאה. את הסדנה השנייה הנחתה גב' עדי נאמן, והשתתפו בה גב' גבי אדמון ריק, גב' עידית סרגוסטי ודר' מקס לכמן והיא עסקה בקשר שבין  זכויות אדם בקרב אנשים עם מוגבלויות לבין השילוב הקהילתי כאשר במוקד הדיון עמדו סוגיית המגורים הטיפוליים.  הסדנה השלישית עסקה ב"בתי חולים ללא קירות", או במילים אחרות, במסגרות שיקום סגרטיביות בקהילה והאתגרים והמורכבויות אשר עומדים בפניהם בניסיון להגיע לשילוב אמיתי כחלק מהקהילה. סדנה זו העביר מר יקי סינגר. הסדנה הרביעית והאחרונה אותה הנחה מר אוהד כהן, בהשתתפות דר'' דפנה לוינסון עסקה בקשר בין בריאות גופנית ותהליך ההחלמה והשיקום של אנשים עם הפרעה פסיכיאטרית.
לאחר הסדנאות התפזרנו לארוחת צהריים, וניצלנו את הזמן לעדכונים וחידושי קשרים עם קולגות ומכרים ותיקים וחדשים כאחד, כמו גם הכרויות עם אנשים חדשים.
לאחר ההפסקה התכנסנו שוב במליאה להרצאתה של ראשת היחידה להכשרה מקצועית בבית הספר לעבודה סוציאלית, באוניברסיטתבר אילן, דר' איילת מקרוס, אשר נתנה הרצאה בנושא הדרכים האפקטיביות לשילוב בקהילה מתוך נקודת המבט של העבודה הסוציאלית. ההרצאה יצאה מתוך התיאוריה אך הייתה  מתובלת בדוגמאות קונקרטיות מהשטח לפרויקטים אשר המחישו הלכה למעשה את השילוב הקהילתי. הכנס הסתיים בהקרנת הסרט 'קנבס' של הבמאי ג'וזף גרקו, סרט שמספר סיפור התמודדות מרגש של אבא ובן עם מצב בו האמא מתמודדות עם סכיזופרניה. הסרט הוקרן לראשונה בעבר באסיפה הכללית של יספר"א שנערכה ביוני 2013 ולאור בקשות של חברים הוקרן שנית בכנס השנתי.
לסיכום, היה כנס מעורר מחשבה ומעודד עשייה האווירה יצרה תחושה שהנה, באנו לשנות! באנו לעשות! לכל אורך הכנס נשאלו שאלות מאתגרות, אינטליגנטיות, מעוררות עניין, שאלות שלא תמיד יש עליהן תשובה ברורה. אני חושבת שיצאנו עם יותר שאלות מאשר תשובות מהכנס בנושא השילוב הקהילתי. קיבלנו טעימה של משהו חדש ועכשיו העבודה מתחילה. עכשיו צריכה לבוא למידה של הנושא, התעמקות של הצוותים, של מקומות העבודה, של מקומות ההכשרה. כדי שאולי, בהדרגה, האנשים בתוך יהפכו להיות חלק אמיתי מתוך הקהילה.

פרופ' מרק זלצר
פרופ' מרק זלצר
Temple University, Philadelphia
יקי סינגר
יקי סינגר
ד
ד"ר איילת מקרוס
אוהד כהן
אוהד כהן
עדי נעמן
עדי נעמן
הצטרף/י ליספר"א