כנס למידה והעמקת הידע בתחום בריאות הנפש
10.02.2015

סיקור הכנס (מתוך עלון יספר"א)- רויטל ממן, רכזת משנה מחוזית, בסל שקום מחוז י-ם


"הרבה פעמים כשאני מגיע להרצאות ואני מספר שעברתי משברים נפשיים במהלך החיים, שואלים אותי, האם אתה לא חושב שהחשיפה תפגע בשידוכים של הילדים שלך ?" בשאלה זו פתח את הרצאתו ר' יעקב טייכמאן, מ"מ (לשעבר) מנכ"ל  לשמ"ה, לשילוב מתמודדים והעצמה בבריאות הנפש.  הדברים נאמרו, בכנס בריאות הנפש במגזר החרדי, שנערך במתנ"ס רוממה בירושלים. ור' יעקב המשיך: "אני עונה שלוש תשובות: תשובה הראשונה, הילדים שלי הם בין הטובים במוסדות הלימוד שלהם ואני מקווה שבעזרת השם ימצאו את זיווגם בזכות עצמם. התשובה השנייה, אני מקווה שבעזרתכם נעשה את השינוי ונבין שמחלה נפשית לא צריכה להשפיע על מוסד השידוכים. התשובה השלישית היא, שמחקרים מראים שכעשרים אחוזים מהאוכלוסייה עלולים להיתקל במהלך חיים במשבר נפשי משמעותי כך שניתן להבין שקהילת פגועי נפש היא קהילה מספיק גדולה ויציבה". דבריו של ר' יעקב נגעו ללב באומץ ובכנות בה הם נאמרו.
חברי משפחות חרדיות, בהן ישנו אדם שמתמודד עם קושי נפשי מתארים התמודדות עם מתח וחוסר אונים. מצד אחד הם חוששים לבקש עזרה מהקהילה הקרובה, שמא הדבר יפגע בשידוכים של חברי המשפחה ומהצד השני הם גם חוששים לפנות לשרותי הטיפול והשיקום הקיימים מטעם משרד הבריאות שמא התמיכה שתוצע להם לא תהיה מותאמת לאורח החיים החרדי. בשנים האחרונות יזם האגף לבריאות הנפש של משרד הבריאות הרחבת מגוון שרותי שיקום יחודיים לאנשים מהחברה החרדית. במקביל וביוזמת צוות סל שיקום בירושלים הוקם הפורום החרדי - פורום המפגיש את העובדים במסגרות החרדיות ומאפשר קרקע פוריה לשיתופי פעולה. בגיבוי משרד הבריאות, יספר"א וג'וינט מסד נכויות החליטו חברי הפורום לקיים את הכנס שמטרתו להנגיש מידע בתחום בריאות הנפש לכל דכפין .
את הכנס כיבד בנוכחותו ונשא דברים הרב שמואל רבינוביץ שליט"א. בנוסף, הוקראו דברי ברכה שכתב הרב אליעזר שטרן שליט"א לכבוד המעמד. ד"ר יעקב צ'רנס, הפסיכיאטר המחוזי בירושלים, סקר בהרצאתו את הקשיים הנפשיים השונים ואת ההתפתחויות בתחום הטיפול התרופתי. הרצאה נוספת התייחסה למכלול השרותים המוצעים במסגרת סל שרותי השיקום של משרד הבריאות. את היום סיים ר' מוטה ברים הי"ו, שתאר את החויה של אב חרדי לבן עם קושי נפשי. הוא פנה לקהל בקריאה נרגשת ואמר: "הורים יקרים וכואבים, אל תשמרו סודות! הסביבה מזהה את הבעיה הרבה לפניכם, אין לכם מה להסתיר. אל תתבישו בבנכם. אל תתנו לבנכם תחושה שאתם מתביישים בו. לכו איתו לכל מקום בקומה זקופה, תתמכו בו, חבקו אותו. אל תתביישו לבקש עזרה, לא תוכלו להתמודד לבד". במקביל לאולם ההרצאות הופעלו עמדות יעוץ לקהל. את עמדות הייעוץ איישו חברי הפורום החרדי ובשיתוף עם מח' נכות ומח' שיקום מהמוסד לביטוח לאומי הוקמו עמדות יעוץ גם מטעמם. מניתוח טפסי המשוב שחולקו למשתתפים עלה כי הקהילה החרדית צמאה לכנסים מסוג זה ובהתאם לכך נקבע תאריך לכנס נוסף אמור להתקיים בחודשי הקיץ.

הצטרף/י ליספר"א